...Oficiálna         stránka SOU obchodného a DOŠ Prešov aktualizovaná 21. apríla 2006...

Prehľad histórie našej školy

SOU obchodné a DOŠ Prešov

Počiatok histórie našej školy siaha do 80-tych rokov 19. storočia, keď v Prešove boli položené základy učňovského školstva. Predstavenstvo prešovských obchodníkov v roku 1888 založilo pre obchodnícky dorast nižší stupeň obchodnej školy. Bola to trojročná škola s 8- hodinovým týždenným vyučovaním vo večerných hodinách. Žiaci si tu dopĺňovali vedomosti hlavne z hospodárskych a obchodných predmetov. V roku 1889 prešla škola čiastočne do rúk štátu a zmenil sa aj názov školy na Obchodnú učňovskú školu.

V roku 1893 vznikli všeobecné učňovské školy pre žiakov – učňov ostatných odborov. Školy boli trojročné a poskytovali  všeobecné vzdelanie rozličných  profesií. Súčasne bola zriadená aj jednoročná škola pre tých, ktorých vedomosti boli nedostatočné. Len takto pripravený učeň mohol postúpiť do trojročnej učňovskej školy. Po prvej svetovej vojne existovali v Prešove tri učňovské školy. Neboli samostatné, ale len pričlenené k jednotlivým školám a organizáciám. Školský rok trval 8 mesiacov a vyučovalo sa dvakrát v týždni po pracovnom čase a v nedeľu.
K osamostatneniu vedenia Učňovskej školy došlo v roku 1938 . Vzniklo samostatné riaditeľstvo odborných učňovských škôl v Prešove. Prvým riaditeľom školy sa stal Samuel Borovička. V rokoch 1940 - 1945  škola mala názov Odborné učňovské školy. Najprv mala sídlo v budove Priemyselnej školy stavebnej a v roku 1942 sa presťahovala do vlastnej novostavby na Plzenskej ulici č.3 (dnes SPŠE). Budova bola postavená z nákladov mesta. Do budovy na Sídlisku duklianskych hrdinov sa škola presťahovala v školskom roku 1963-1964. Na základe uznesenia Rady KNV v Košiciach v roku 1983 bolo formou delimitácie zriadené Stredné odborné učilište obchodné. Prevádzkovateľom školy sa stal okresný podnik Reštaurácie Prešov.
Počet žiakov - učňov každý rok narastal. Zavedené boli nové učebné odbory. V roku 1984 došlo k odčleneniu novovytvoreného Stredného odborného učilišťa dopravného a následne v roku 1985 vzniklo ďalšie  Stredné odborné učilište miestneho  hospodárstva (dnes SOU služieb). Od štátneho podniku Reštaurácie Prešov k 1.1.1991 bolo SOU obchodné odlúčené a vystupovalo ako samostatná príspevková organizácia s právnou subjektivitou. Riaditeľom školy bol Michal Vinc. V školskom roku 1991/1992 bola pri SOU obchodnom zriadená ako samostatná škola Dievčenská odborná škola so študijným odborom obchod a podnikanie. Zriaďovateľom školy bola Školská správa Košice II. V roku 1992 sa stal riaditeľom škôl PaedDr. Jozef Vaľko. Žiačky tejto školy majú možnosť voľby zamerania v treťom a štvrtom ročníku a to: podnikanie v obchode a podnikanie v  turistike a cestovnom ruchu. SOU obchodné rozšírilo možnosť štúdia o nové odbory. V roku 1993 pri SOU obchodnom bol zriadený študijný odbor obchodný pracovník a učebné odbory pekár a cukrár. V školskom roku 1999/2000 riaditeľom škôl sa  stal  Mgr. Peter Kakaščík.
V školskom roku 2002/2003 bol zriadený nový študijný odbor 6451 2 aranžér.

Odbory
  SOU obchodné: