...Oficiálna         stránka SOU obchodného a DOŠ Prešov aktualizovaná 28. novembra 2006...

Bratislava-Viedeň SOU obchodné a DOŠ Prešov

V dňoch 17. - 18. novembra 2006 bol zorganizovaný poznávací zájazd do Bratislavya viedne pre žiakov, učiteľov a majstrov OV našej školy. Účastníkov bolo 40 a videli maximum čo sa za ten krátky čas dalo vidieť.

Za poznaním Bratislavy a Viedne

Bratislavu vraj ročne navštívi takmer dvojnásobný  počet ľudí, a to má asi 430 000 obyvateľov. K tomu počtu sme prispeli cestou do Viedne, kde  nás prichýlil hotel Plus     a celé odpoludnie na výročie 17. novembra sme  sa oddali prechádzkam po historických častiach starého mesta.

Začali sme Štúrovým námestím popri Redute, Carltonu, pamätných hodín, ktoré boli dôstojne nahradené za pôvodné, pod ktorými sa kedysi na známom korze roky stretávali všetci Bratislavčania. Pred budovou SND na Hviezdoslavovom námestí sme obdivovali sídlo Opery a baletu, Ganymedovu fontánu a známe miesto tzv. sviečkovej demonštrácie r. 1988. Cez Rybnú bránu sme sa dostali k Čumilovi a Schoner Nácimu, vďačným objektom na zachytenie milej spomienky návštevníkmi hlavného mesta.

Hlavné námestie dýchalo prípravami na vianočné trhy a Rolandova fontána už odpočívala   bez vody.  Cez bránu najstaršej radnice na Slovensku, teda Starej radnice, sme sa presunuli k Primaciálnemu námestiu a spomenuli sme si na slávne Tapisérie, rozprávajúcich príbeh tragickej lásky Leandra a Hero, pochádzajúcich z anglickej Kráľovskej manufaktúry v Mortlande pri Londýne zo 17. st., dômyselne ukryté pred  napoleonskou armádou. Popri Františkánskom nám. cez Sedlársku ulicu, obdivujúc platničky z leštenej mosadze v tvare štylizovanej kráľovskej koruny, pred nami sa vypínala Michalská brána, kde sme nezabudli upriamiť pozornosť na susednej Ventúrskej ulici č. 3 na budovy Academie Istropolitana, ktorá tu sídlila 25 rokov a založil ju r. 1465 kráľ Matej Korvín. Pod Michalskou  bránou sme si obzreli tzv. nultý kilometer s názvami 29 svetových metropol, pri ktorých je zároveň vyznačená ich vzdialenosť od Bratislavy. Pohľadom na Baštovú ulicu, kde kedysi býval mestský kat, lekáreň U červeného raka, najužší dom v Bratislave, ktorý má len 1,60 m., popri barokovom kostole trinitárov sme sa presúvali smerom k hotelu Plaza a Tatra banke k sídlu p. prezidenta, Grasalkovičovmu palácu. Divadlo S a Nová scéna s pohľadom na budovu Národnej banky a SRO, Obchodná ulica a námestie SNP  – boli tie z posledných miest, ktoré sme si pozreli, aby sme si na chvíľu oddýchli na Kamennom námestí a ešte si odskočili  urobiť zábery zo slobodnej Satinského Dunajskej ulice, hlavne pri pomníku, žiaľ, už nežijúceho skvelého slovenského umelca. Cestou po Laurinskej ulici, popri činohre SND P.O.Hviezdoslava, sme sa vydali k Slovenskej národnej galérii, kde sme si počkali na náš autobus a bezpečnou jazdou spočinuli pohľadom na večerný Bratislavský hrad a Parlament, veľtok Dunaj, mosty SNP a Apollo, Dóm sv. Martina a napokon zakotvili v obchodných centrách Ikea a Polus  ale aj Au park v nasledujúci deň.

Bratislavou sprevádzala a slovom zaznamenala DT

Odbory
  SOU obchodné: